strona główna
wywiady
artykuły
fotoblog
linki
kontakt
  dark ambient<>industrial<>experimental<>martial

STRANGE ATTRACTOR, 20.09.2009 - POZNAŃ > Klub Jazzowy BLUE NOTE

Strange

Przez tą krótką chwilę grał dla mnie. Człowiek legenda - Różowa Pantera. Różowe Kropki - stylowo zabawny garnitur, lśniący saksofon. Spaceruje między stolikami, wspina się po schodach, nie omija żadnego miejsca i żadnego kącika.

Na scenie Richard van Kruysdijk i Marie-Claudine Vanvlemen. Wraca Niels van Hoornblower. Strange Attractor.

Koncert trwa. Rozpoczęli fragmentem Alpha. Archaiczna moc bębnów i ryk saksofonu wdarły się w półmrok szmerów, zelektryzowały powietrze, zagarnęły umysły. Łagodnie aksamitny głos Marie dopełnia całości. Dialog zaskakująco melodyjnego saksofonu z płynącymi słowami. Atawistyczna perkusja uzupełniona elektronicznym pulsem poruszają pierwotne emocje; echa Afryki, ciepłej bossa novy. Jazzowe wariacje wplatane w melodyjne partie instrumentów Nielsa - od saksofonu po dziwny elektroniczny flet podłączony do skrzyneczki na ramieniu muzyka.

Ponadczasowość, historia rytmu zapisana w genach. Pasja i radość grania; spontaniczna i perfekcyjna harmonia. To więcej niż koncert. To raczej muzyczna uczta przyjaciół. Dobre 20 minut na bis, niechętne pożegnanie. Niels ostatni znika ze sceny. Człowiek Legenda-Różowa Pantera-Przyjaciel.

Tekst i zdjęcie: Renata Zającstrona główna
wywiady
multimedia
naszywki
kontaktcopyright