strona główna
wywiady
artykuły
fotoblog
linki
kontakt
  dark ambient<>industrial<>experimental<>martial

GAZPACHO>Wielki Narrator

koncert

Jest ciemno. Pędzę w noc. Po obu stronach szosy majaczą potężne plamy lasów. Wyjeżdżam w bezmiar pól. Czuję zapach otwartej przestrzeni. Otaczają mnie gwiazdy. Zachłystuję się ogromem nieba. Prostuję się z nad kierownicy roweru, i łykam wiatr przestrzeni. Jeszcze ostatnie wzniesienie i szalony zjazd w dół. Czerń asfaltu ucieka spod kół. Światła mijających aut nagle się kończą. Maleńki ognik rowerowej latarki tylko zaznacza obecność. Pędzę w ciemność. Porzucam lęk i lecę, lecę, tracę ciało i ciężar życia. Unosi mnie podniecenie i ta cudowna muzyka: tick-tock, tick-tock…


To nagłe wspomnienie uderza we mnie z mocą liryki głosu Ohme. „Oceanside ends the ride then you fall, the skies fly by, you close your eyes…” szeptał Ohme w mikrofon w Sali Koncertwoej Radia Wrocław, a ja, w szóstym rzędzie, płakałam. Gazpacho tworzy dla nas nowe światy i prowadzi nas przez nie. Opowiada, szepcze, i każe podziwiać świat pustyń, morskich latarni, opowiada o ludzkich tęsknotach i marzeniach. W poszukiwaniu chwil magicznych, wędrujemy drogą nieznanych palnet, szukamy niedoścignionego, w podaniach o bożkach, diabłach i demonach. Wielka Narracja i Wielcy Narratorzy.


Gazpacho obnaża przed publicznością swój liryczny pierwiastek. Fantastyczna akustyka Sali Koncertowej Radia Wrocław potęguje efekt oddzielenia od rzeczywistości. Każdy instrument gra swoją pieśń, a głos Ohma scala całość w poruszającą pieśń. Klaskaliśmy i tańczyliśmy w rytm szamańskiej pieśni. Śpiewaliśmy z Ohme, przy akompaniamencie skrzypiec wydobywających melodie z cygańskich obozowisk. Kołysaliśmy się, gdy głos z przedwojennej płyty zastąpił Jana Henryka Ohme. Uczłowieczyliśmy demona i zakleliśmy na wieki. Trzy razy zespół żegnał się i trzy razy do nas wracał. Scena, ze stylistyką demonowej płyty, przyjmowała Gazpacho chętnie, a my, z przytupem, odtańczyliśmy ostatni ą piosnkę „Mary Celeste”. Czekamy kolejnej baśni.

R.strona główna
wywiady
multimedia
naszywki
kontaktcopyright